10 LET OD POVODNÍ: Prahu čeká povodňové cvičení

Aktualizováno 7. srpna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

V sobotu 11. srpna začne v Praze protipovodňové cvičení s názvem Staré Město 2012. Pro Pražany je zároveň na Žofíně připraven program, na kterém se bude podílet celý záchranný integrovaný systém, uvedl to pražský magistrát. Montáž protipovodňových prvků začne v 7 hodin ráno a dokončena by měla být kolem 11:00. Cvičení má nejen připomenout 10. výročí povodní, ale je součástí pravidelného prověřování celého protipovodňového systému Prahy. To se cyklicky každoročně opakuje vždy na jiném místě, aby během čtyř let byla přezkoušena funkčnost celého systému a byly odstraněny případné nedostatky.

Výstavba protipovodňových zábran povede od Masarykova přes Smetanovo až po Dvořákovo nábřeží. Nebudou se stavět jen zábrany kolem řeky, ale také se bude zkoušet ochrana metra konkrétně kolem stanice Staroměstská. V Dušní ulici se pak bude zkoušet odolnost kanalizační sítě.

Povodně 2002 byly sice pro Prahu zničující, ale díky už tehdy vybudovaným zábranám na Starém Městě se podařilo Josefov a Staré Město ochránit před přímou zátopou. Právě hliníkové zábrany ukázaly pak směr dalšího budování protipovodňových opatření.

Zdroj: Hl.město Praha

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině